Zmiana przeznaczenia auta nie daje przedsiębiorcy prawa do korekty
Jeżeli auto zostało nabyte w celu wykorzystywania go na potrzeby firmy, to późniejsze oddanie go w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu nie ma wpływu na zmianę wysokości odliczenia podatku przy jego zakupie.
W 2011 r. podpisałem umowę leasingu operacyjnego na samochód osobowy. Z tytułu opłaty wstępnej oraz rat leasingowych odliczałem 60 proc. kwoty VAT (do limitu 6000 zł). W 2013 r. wykupiłem samochód z leasingu. Jednocześnie, w związku z rozwojem działalności, samochód ten przeznaczyłem tylko do celów związanych z wynajmem (usługi opodatkowane 23 proc. VAT). Umowy najmu przekraczały okres sześć miesięcy. Samochód w dalszym ciągu jest wykorzystywany wyłącznie do celów wynajmu.
Czy mam prawo do korekty VAT za poprzednie okresy rozliczeniowe (lata 2011–2013) i do odliczenia 100 proc. VAT z tytułu opłaty wstępnej/rat leasingowych/wykupu samochodu w związku ze świadczeniem usług wynajmu? Czy w tym celu muszę spełnić jakieś warunki? – pyta czytelnik.
Aby odpowiedzieć na zadane pytanie, należy odwołać się do przepisów o VAT obowiązujących zarówno do końca 2010 r., jak i po nowelizacji obowiązującej od 1 stycznia 2011 r.
Przepisy obowiązujące do 31 grudnia 2010 r.
Zgodnie z przepisami ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do końca 2010 r. w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowiło 60 proc. kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta