Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pelion i Penta rozdają karty na rynku aptecznym

11 maja 2015 | Ekonomia
W kolejnym segmencie rynku handlowego szybko rośnie pozycja sieci
źródło: Rzeczpospolita
W kolejnym segmencie rynku handlowego szybko rośnie pozycja sieci

W ciągu dekady liczba sieci aptek wzrosła w Polsce ponadsześciokrotnie. Nie podoba się to farmaceutom, ale klientów cieszy widoczny spadek cen.

piotr mazurkiewicz

Polska od lat uważana jest za jeden z najbardziej nasyconych aptekami rynków w Europie. Na jeden punkt przypada u nas, zależnie od regionu, od 2,7 tys. do 3,5 tys. osób. W Czechach czy Finlandii jest to ok. 5 tys. osób, w Austrii 7 tys., a w Szwecji nawet ponad 10 tys.

W dodatku liczba aptek w Polsce ciągle rośnie. Według branżowego serwisu Pharmalogica.pl 1 maja 2015 r. działało ich ponad 15,6 tys., o 47 więcej niż rok wcześniej. To efekt tego, że na rynku coraz mocniejsza jest pozycja sieci z co najmniej pięcioma placówkami. Jeszcze w 2005 r. było ich 45, obecnie jest ich już ponad 300. Towarzyszy temu spadek liczby aptek prowadzonych przez samych farmaceutów.

Coraz więcej na leki

– Liczba aptek jest stabilna, wyhamował spadek liczby placówek, ale widać ogromne zmiany. Gwałtownie rośnie usieciowienie – teraz w ramach grup działa już ponad 20 proc. aptek, za trzy–pięć lat będzie to nawet ok. 60 proc. Nadal będzie przybywać samych sieci aptecznych, jednocześnie w ich ramach również nastąpi konsolidacja – mówi Marcin Miller, menedżer w Boston Consulting Group.

Jak wyjaśnia, popyt na leki będzie rósł głównie z powodu starzenia się społeczeństwa. Rynek do 2020 r. powinien średnio rosnąć o 3–5 proc.

– Widać też większe zainteresowanie dodatkowymi kategoriami z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10137

Wydanie: 10137

Spis treści
Zamów abonament