Mniejsze opłaty i ryzyko
Wybór między leasingiem i wynajmem długoterminowym zależy od potrzeb klienta.
Robert Przybylski
Leasing pozostaje najpopularniejszym wśród polskich przedsiębiorców modelem finansowania nabycia środka transportu. Wykorzystywany jest od ćwierćwiecza, a wartość nowych umów leasingu aut osobowych przekroczyła w 2014 roku 11 mld zł. Wynajem długoterminowy, chociaż ze znacznie krótszą lokalną historią, wykazuje również stały wzrost zainteresowania.
Które rozwiązanie wybrać? Przedsiębiorstwa nawet z tej samej branży korzystają z wielu form finansowania parku samochodowego. – Oznacza to, że nie ma jednego uniwersalnego produktu dla każdego. Stojąc przed wyborem formy pozyskania środków transportu, należy przeanalizować kondycję przedsiębiorstwa, potrzeby i cele oraz możliwe kierunki rozwoju firmy – zaznacza członek Stowarzyszenia Kierowników Flot Samochodowych i przedstawiciel firmy Orix Polska Krzysztof Koszewski. – Konieczna jest wiedza o kosztach pieniędzy własnych i pożyczanych, aby znaleźć optymalne rozwiązanie na potrzeby przedsiębiorstwa. Wskazane jest rozważenie i przeanalizowanie wielu czynników – zaznacza przedstawiciel SKFS.
Leasing
Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na leasing operacyjny, to płacone przez niego raty stanowią jego koszt podatkowy, dzięki czemu może wykorzystać efekt tarczy podatkowej. Koszewski przypomina, że ustawodawca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta