Koszt operatu szacunkowego powiększy wartość początkową budynku
Uiszczona przed zawarciem transakcji opłata dla rzeczoznawcy za wycenę nabywanego obiektu to koszt związany z zakupem. Suma ta powinna więc zostać uwzględniona w kwocie będącej podstawą odpisów amortyzacyjnych.
Alfa SA nabyła nieruchomość. Grunt oraz znajdujący się na nim budynek mają zostać zaliczone do środków trwałych spółki Alfa. Przed zakupem nieruchomości spółka Alfa zleciła rzeczoznawcy majątkowemu wycenę budynku (bez gruntu). Fakturę za wykonany operat spółka Alfa otrzymała przed dniem zakupu nieruchomości. Czy poniesione przez spółkę Alfa wydatki w kwocie netto (VAT wynikający z otrzymanej od rzeczoznawcy faktury zostanie w całości odliczony przez spółkę Alfa) na operat szacunkowy nieruchomości spółka Alfa może zaliczyć bezpośrednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów czy powinna powiększyć o koszty jego sporządzenia wartość początkową budynku (środka trwałego)? – pyta czytelniczka.
Aby wydatek poniesiony przez podatnika mógł być przez niego ujęty w kosztach uzyskania przychodu, musi spełniać następujące warunki:
- został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie są kosztem uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na jego działalność przez osoby inne niż podatnik),
- jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
- został poniesiony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta