Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

To już koniec mieszkaniowej hossy

29 czerwca 2015 | Nieruchomości | Grażyna Błaszczak
Tylko w ciągu pięciu miesięcy tego roku deweloperzy rozpoczęli budowę ok. 34 tys. mieszkań
autor zdjęcia: Marta Bogacz
źródło: Rzeczpospolita
Tylko w ciągu pięciu miesięcy tego roku deweloperzy rozpoczęli budowę ok. 34 tys. mieszkań
Nowych mieszkań przybywa coraz szybciej
źródło: Rzeczpospolita
Nowych mieszkań przybywa coraz szybciej

Rekordy sprzedaży nowych lokali już za deweloperami. Tymczasem przez pierwsze pięć miesięcy roku firmy rozpoczęły budowę tak dużej liczby mieszkań jak jeszcze nigdy. Ścigają się z sobą, bo nie chcą zostać z niesprzedanymi osiedlami.

Czarny scenariusz dla deweloperów jest taki: kto nie sprzeda mieszkania lub nawet dziury w ziemi w tym roku, w przyszłym będzie miał trudności ze złowieniem klienta. W kolejnym roku sprzedaż nowych mieszkań będzie dalej słabła.

Patrząc na rozpoczynane dziś jedna za drugą budowy i małą skłonność deweloperów do dawania rabatów czy negocjacji umów, trudno w to uwierzyć. Jednak także z prognozy firmy doradczej Reas można wyciągnąć takie wnioski. Przypomnijmy: w 2014 r. firmy deweloperskie sprzedały w Warszawie 17 tys. nowych mieszkań. Bardzo dużo. Jak jednak prognozuje Reas, w 2015 r. nie będzie już rekordu – może będzie to ok. 16 tys. lokali. A od 2017 r. sprzedaż ma być jeszcze gorsza.

Dlaczego było dobrze...

Kazimierz Kirejczyk, prezes Reasa, przypomina, że bardzo dobre wyniki sprzedaży w 2014 r. zarówno w Warszawie, jak i w innych dużych miastach były efektem kumulacji zakupów dokonywanych przez wiele grup nabywców oraz przesunięć popytu w czasie.

– Z jednej strony zakupów dokonywały osoby wyczekujące w 2013 r. na uruchomienie programu „Mieszkanie dla młodych", z drugiej zaś osoby chcące skorzystać z jak najwyższego kredytu przed zwiększeniem w 2015 r. minimalnego poziomu wkładu własnego – tłumaczy prezes Kirejczyk.

Dodaje, że istotną rolę odegrali również indywidualni nabywcy inwestycyjni, kupujący...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10178

Wydanie: 10178

Spis treści
Zamów abonament