Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie ma chętnych na prokuratora generalnego

29 czerwca 2015 | Prawo | Agata Łukaszewicz

Ani do Krajowej Rady Sądownictwa, ani do Krajowej Rady Prokuratury nie wpłynęło do 26 czerwca żadne zgłoszenie od kandydata na ten urząd.

Procedura wyboru nowego prokuratora generalnego jest bardzo rozbudowana. Po jednym kandydacie przestawić mają obie rady. Prezydent dokona wyboru spośród nich.

Każda rada przygotowała swój regulamin wyboru kandydata i podała własne terminy poszczególnych czynności. Do KRS chętni mogą wysyłać zgłoszenia do 17 lipca, do KRP – aż do 11 września. Pierwsza z rad zaplanowała publiczne wysłuchanie i wybór kandydata na posiedzeniu od 5 do 9 października. Druga – od 12 do 16 października.

O stanowisko prokuratora generalnego – jak stanowi ustawa o prokuraturze – może ubiegać się osoba będąca prokuratorem w stanie czynnym powszechnej lub wojskowej prokuratury bądź IPN z co najmniej dziesięcioletnim stażem na stanowisku prokuratora. Może to być także sędzia Izby Karnej lub Izby Wojskowej Sądu Najwyższego w stanie czynnym, sędzia sądu powszechnego lub sądu wojskowego z co najmniej dziesięcioletnim stażem sędziowskim w sprawach karnych.

—a.ł.

Wydanie: 10178

Wydanie: 10178

Spis treści
Zamów abonament