Korytarz dla Nowej Europy
Energia | Efektywna Unia Energii nie powstanie bez innowacji technologicznych i cyfryzacji przemysłu. Kluczem jest tu infrastruktura Korytarza Północ-Południe, która połączy Bałtyk, Adriatyk i Morze Czarne.
DANUTA WALEWSKA
Realizacja korytarza wymaga stworzenia platformy skupiającej wszystkie zainteresowane podmioty, tak aby powstało właściwe otoczenie finansowe i regulacyjne. To główne wnioski z konferencji „29+1" zorganizowanej w Warszawie przez Central Europe Energy Partners (CEEP). Wzięli w niej udział przedstawiciele czołowych firm z sektora energii i przemysłów energochłonnych z Europy Centralnej.
Ze strony Komisji Europejskiej w konferencji uczestniczył Güenther Oettinger, komisarz ds. cyfrowej gospodarki i społeczeństwa. Było to już czwarte podobne spotkanie – poprzednie miały miejsce w Budapeszcie (2012), Wilnie (2013) i Bukareszcie (2014).
Waga energetyki
Przyjęte zostało Memorandum Warszawskie, w którym podkreślono znaczenie energii jako podstawy gospodarki europejskiej.
„Integracja w tym obszarze nie nadąża za rosnącą współzależnością naszych gospodarek. Potrzebujemy większych innowacji technologicznych i zniesienia ograniczeń infrastrukturalnych, szczególnie odczuwalnych w Europie Centralnej. Utworzenie Unii Energii oraz integracja rynku energii i sieci cyfrowych, poprzez wdrożenie jednolitego rynku europejskiego, pozwoli UE na utrzymanie konkurencyjności w skali globalnej" – napisano w Memorandum, które po warszawskiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta