Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Młodzi mają coraz lepsze kompetencje do robienia biznesu

29 czerwca 2015 | Dobra Firma

Przedsiębiorczość | Około 25 proc. firm nie przeżywa pierwszego roku działalności. Jeszcze dziesięć lat temu wskaźnik ten sięgał ponad 35 proc., co pokazuje, że Polacy są coraz lepiej przygotowani na ryzyko.

Anna Cieślak-Wróblewska

W 2014 r. na rynku nadal było aktywnych 74 proc. firm, które rozpoczęły działalność rok wcześniej – wyliczył ostatnio Główny Urząd Statystyczny. Największe szanse na przeżycie mają te mikro- i małe firmy, które działają w sektorach związanych ze zdrowiem i opieką społeczną, obsługą rynku nieruchomości oraz informacją i komunikacją (wskaźnik przeżycia wynosi tu 85 proc. i więcej).

Z kolei już najwięcej firm kończy się niepowodzeniem w branży hotelarskiej, gastronomicznej, finansowej, transportowej czy edukacyjnej (ok. 40 proc. nie przeżywa roku).

Kluczowe kompetencje

W porównaniu z 2013 r. wskaźnik przetrwania pierwszego roku nieco spadł, ale i tak od kilku lat utrzymuje się na znacznie wyższym poziomie niż na początku wieku. Co...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10178

Wydanie: 10178

Spis treści
Zamów abonament