Gminy nie chcą u siebie brunatnych kopalń
surowce | Inwestycje w nowe złoża węgla brunatnego stoją pod dużym znakiem zapytania.
barbara oksińska
Grupa ZE PAK (Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin) przegrała z kretesem referendum lokalne w Babiaku (woj. wielkopolskie), gdzie chciała zbudować nową kopalnię odkrywkową węgla kamiennego. Przeciwko odkrywce Dęby Szlacheckie opowiedziało się ponad 90 proc. głosujących mieszkańców. To już kolejna gmina w Polsce, która nie chce u siebie takiej inwestycji.
– Przyszłość elektrowni opalanych węglem brunatnym stoi pod dużym znakiem zapytania – przyznaje Paweł Puchalski, analityk Domu Maklerskiego BZ WBK. Elektrownie te produkują 35 proc. krajowej energii.
Kosztowne projekty
Należąca do ZE PAK spółka wydobywcza PAK KWB Konin nie składa jednak broni i będzie kontynuować dialog z lokalną społecznością. – Mimo negatywnego wyniku referendum pozostajemy zainteresowani eksploatacją złoża i nie wstrzymujemy prowadzonych prac zmierzających do uzyskania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta