Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dla Chin priorytetem jest rozwój

29 czerwca 2015 | Publicystyka, Opinie | Bartosz Węglarczyk
Li Keqiang
źródło: Bloomberg
Li Keqiang

Unia Europejska i Chiny powinny szybko zacząć prace nad umową o strefie wolnego handlu – na pytania “Rzeczpospolitej” odpowiada premier Chin Li Keqiang, który dziś w Brukseli weźmie udział w szczycie UE-Chiny

Europa ciągle jeszcze odczuwa skutki kryzysu finansowego. Jakie to niesie ryzyko dla światowej gospodarki i stosunków Chiny-UE?

Europa ma silną gospodarkę i przewodzi światu w rozwoju technologicznym. Kryzys finansowy nie zmienił pozycji Europy jako jednego z najważniejszych graczy na świecie. Cieszę się, że od początku roku sytuacja gospodarcza w Europie się poprawia. Spada inflacja, dane makroekonomiczne są coraz lepsze, rośnie zaufanie inwestorów i konsumentów. To wszystko pokazuje, że Europa podjęła dobre decyzje. Co więcej, to pokazuje, że europejska gospodarka jest silna i odporna. To dobra sytuacja dla Europy i dobra dla światowej gospodarki.

Chiny zawsze popierały proces integracji Europy. Zawsze staliśmy u boku Europy w trudnych momentach. Wspieramy Europę także w momencie kryzysu greckiego. Wielokrotnie mówiłem o tym, że chcemy widzieć rozwijającą się Europę, zjednoczoną UE i silne euro, bo leży to w naszym interesie. W tym roku obchodzimy 40-lecie stosunków UE-Chiny. Udało się nam w tym czasie osiągnąć wielkie rzeczy. Bardziej sobie ufamy. Unia jest dziś największym partnerem handlowym Chin, w ub.r. nasza wymiana handlowa sięgnęła 600 mld dolarów. Widzimy postęp w wielu dziedzinach, m.in. w inwestycjach, w infrastrukturze, finansach, a także współpracy naukowej. Chiny i UE komunikują się blisko w sprawach polityki zagranicznych. Nasze stosunki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10178

Wydanie: 10178

Spis treści
Zamów abonament