Najemcy rządzą: wybrać nowe czy stare biuro?
W budynku, który dopiero powstaje, można często dostać lepsze warunki wynajmu niż w istniejącym. Czasem jednak warto uniknąć przeprowadzki i renegocjować stawki najmu w zajmowanym biurze.
W Warszawie na rynku najmu warunki dyktują nie właściciele biurowców, tylko firmy poszukujące siedziby.
– Dlatego zdecydowanie zachęcamy firmy do korzystania z sytuacji rynkowej i poprawienia środowiska pracy, gdyż obecnie właściciele nieruchomości oferują wiele zachęt, m.in. takich jak wakacje czynszowe, pełne wykończenie biura, pokrycie kosztów przeprowadzki i marketingu związanego ze zmianą biura – zapewnia Robert Zalewski, partner w firmie doradczej Wood Lark Group.
W jakich typach budynków najtrudniej o najemcę, a w jakich najłatwiej?
– Zdecydowanie najtrudniej dzisiaj o najemców w starszych obiektach, np. w budynkach typu Lipsk, czyli budowanych w latach 70. i 80., które nie są w stanie konkurować standardem ani z nowszymi budynkami, ani z kamienicami – tłumaczy Robert Zalewski.
Czynsz w złotych
Kluczem do sukcesu w wynajmie biurowca są cena, standard budynku i dostępność środków transportu.
– W Warszawie większość nowych budynków przy liniach metra, zlokalizowanych poza ścisłym centrum, ma ponad 85-proc. obłożenie powierzchni najemcami. Ci z właścicieli, którzy nie boją się dać niższej ceny, cieszą się z pełnego wynajęcia biurowców – opowiada Robert Zalewski.
Podkreśla, że właściciele starszych budynków w dalszym ciągu walczą przede wszystkim ceną, oferując niższy czynsz i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta