Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie chodzi o to, żeby łatwo wydać pieniądze

29 czerwca 2015 | Ekonomia
autor zdjęcia: Piotr Nowak
źródło: Fotorzepa

ROZMOWA | Chcemy, żeby firmy inwestowały w badania i rozwój – mówi „Rz" minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak.

Rz: Pani minister, mówi się, że nowe pieniądze z UE będzie trudniej wydać. Dlaczego tak jest?

Maria Wasiak: W ministerstwie wolimy mówić o inwestowaniu, a nie wydawaniu. Dlatego zarówno my, jak i Komisja Europejska w nowym rozdaniu jeszcze mocniej stawiamy na osiąganie efektów. Gdy idziemy do szkoły językowej i kupujemy kurs, to nie po to, żeby wydać pieniądze i nic z tego nie mieć. Zazwyczaj chodzi o rozwój zawodowy, nowe możliwości, wyższe zarobki. Sam zakup jest środkiem do celu, którego osiągnięcie wymaga od nas wysiłku. Podobnie jest z funduszami unijnymi. Nie chodzi o to, żeby pieniądze wydać łatwo. Zależy nam na dofinansowaniu najlepszych, pobudzających wzrost gospodarczy inwestycji, z których efektów będziemy jeszcze długo korzystać. To wymaga strategicznego podejścia, dobrego planowania i bieżącego monitorowania rezultatów podejmowanych działań.

Co to nowe podejście oznacza w praktyce?

Chodzi o konkretne narzędzia na poziomie poszczególnych programów i odnoszące się generalnie do wydatkowania funduszy unijnych. Powiem o dwóch. Jednym z nich jest koncentracja wsparcia na wybranych celach, tak by możliwe było uzyskanie masy krytycznej potrzebnej do przeprowadzenia zmian. Dla przykładu: 60 proc....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10178

Wydanie: 10178

Spis treści
Zamów abonament