W jaki sposób rozliczyć z fiskusem konwersję pożyczki na kapitał spółki
Gdy spółka będąca dłużnikiem z tytułu otrzymanej pożyczki spełnia zobowiązanie przez wydanie wierzycielowi udziałów lub akcji, jest to czynność, która nie podlega VAT. Nie jest także obciążona podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
- Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością otrzymała od swojego wspólnika pożyczkę. Wspólnik rozważa możliwość konwersji tej pożyczki na kapitał zapasowy lub kapitał zakładowy spółki. Czy planowana konwersja spowoduje obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług oraz podatku od czynności cywilnoprawnych? – pyta czytelnik.
Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Tym samym należy rozstrzygnąć, czy konwersja pożyczki na kapitał jest dostawą towarów czy świadczeniem usług. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT). Zgodnie natomiast z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT towarami w rozumieniu ustawy są rzeczy i ich części, a także wszelkie postacie energii.
Konwersja pożyczki na kapitał jest formą zapłaty zobowiązania. W takim przypadku powstaje wierzytelność spółki, która może zostać potrącona z wierzytelnością wspólnika z tytułu pożyczki udzielonej spółce. W rezultacie wygasają wzajemne wierzytelności wspólnika i spółki. W efekcie wspólnik, który udzielił spółce pożyczki, może przeprowadzić jej konwersję na kapitał.
Wierzytelność jest prawem majątkowym, którego nie można uznać za rzecz. Tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta