Nie można stracić odliczenia VAT przez brak rejestracji
Niezarejestrowanie się podmiotu gospodarczego dla celów VAT nie stanowi podstawy do wydania przez organ decyzji odbierającej podatnikowi prawo do odliczenia podatku.
UPRAWNIENIA | Niezarejestrowanie podmiotu gospodarczego dla celów VAT nie stanowi podstawy do wydania przez organ decyzji odbierającej podatnikowi prawo do obniżenia podatku do zapłaty.
Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 9 lipca 2015 (C‑183/14).
Stan faktyczny
W 2007 r. rumuńscy podatnicy zawarli umowę stowarzyszenia w celu wspólnej realizacji i sprzedaży czterech nieruchomości w Rumunii. Stowarzyszenie to nie posiadało osobowości prawnej i nie zostało zgłoszone ani zarejestrowane jako podatnik do celów VAT. W latach 2008–2009 jedna z osób fizycznych sprzedała ponad 100 mieszkań należących do jej majątku osobistego wraz z 23 miejscami parkingowymi. Sprzedaż ta nie została objęta VAT. W wyniku kontroli przeprowadzonej przez administrację podatkową ustalono, że transakcje te stanowiły stałą działalność gospodarczą i że powinny zostać objęte VAT od 1 października 2008 r. Obrót, który wynikał z tej działalności, przekroczył bowiem w sierpniu 2008 r. próg w wysokości 35 000 euro, poniżej którego działalność gospodarcza jest zwolniona w Rumunii z VAT. W rezultacie administracja podatkowa zażądała zapłaty VAT należnego z tytułu transakcji zrealizowanych w 2009 r., a także odsetek za zwłokę, wydając w związku z tym wiele decyzji podatkowych. Podatnik, który otrzymał decyzję zobowiązującą do zapłaty podatku, odwołał się do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta