Kiedy ująć w kosztach wydatki związane z emisją akcji
Kwoty pośrednio związane z podwyższeniem kapitału poprzez emisję akcji w drodze oferty publicznej, takie jak wydatki na obsługę prawną, wyceny, usługi audytorskie czy due diligence, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 23 czerwca 2015 r. (II FSK 1240/13).
W związku z planowanym podwyższeniem kapitału zakładowego poprzez emisję akcji w drodze oferty publicznej spółki giełdowe ponoszą liczne wydatki pośrednio związane z realizacją emisji, m.in. wydatki na doradztwo prawne, wyceny, usługi audytorskie czy usługi typu due diligence. Od strony rachunkowej wydatki te pomniejszają kapitał zapasowy do wysokości agio, natomiast ewentualna nadwyżka kosztów ponad agio zostanie zarachowana w ciężar rachunku zysków i strat. W tak zarysowanym stanie faktycznym pojawiła się wątpliwość, w jakiej dacie wydatki te powinny zostać ujęte w kosztach uzyskania przychodu.
We wniosku o interpretację podatkową spółka stanęła na stanowisku, że wydatki te powinny zostać uznane za koszty uzyskania przychodu zgodnie z zasadą memoriałową w dacie ich poniesienia, a więc w dacie ujęcia ich w księgach rachunkowych, i to niezależnie od tego, czy w tym momencie były już rozpoznane za koszt w ujęciu bilansowym. Jednak w wydanej interpretacji podatkowej organ podatkowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta