Kiedy dowóz pracowników jest zwolniony z PIT
Przychód osób zatrudnionych przez spółkę z tytułu otrzymania częściowo nieodpłatnego świadczenia przewozu autobusem do i z zakładu pracy nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Nie ma przy tym znaczenia, czy transport jest organizowany przy wykorzystaniu składnika majątkowego pracodawcy, czy na podstawie umowy z zewnętrznym przewoźnikiem.
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 16 lipca 2015 r. (IBPB-2-1/4511-55/15/MD).
Spółka organizuje swoim pracownikom dowóz do pracy. Przewozem zajmuje się wyspecjalizowana firma transportowa, która wykorzystuje pojazdy przeznaczone konstrukcyjnie do przewozu więcej niż dziewięciu osób łącznie z kierowcą (a tym samym pojazdy spełniające definicję autobusu według ustawy – Prawo o ruchu drogowym). Pracownicy korzystający z transportu wyrazili zgodę na pokrycie części kosztów tego transportu z kwoty swojego wynagrodzenia. Tym samym, dochodzi u nich do powstania przychodu z tytułu częściowo nieodpłatnego świadczenia – usługi przewozu.
Spółka twierdzi, że przychód pracowników korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 14a ustawy o PIT, ponieważ przepis ten nie uzależnia możliwości zastosowania zwolnienia od tego, czy transport organizowany jest bezpośrednio przez spółkę i należącymi do niej autobusami czy autobusami zewnętrznego dostawcy usług.
Organ podatkowy potwierdził...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta