Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy deweloperzy będą się ratować obniżkami cen

17 sierpnia 2015 | Ekonomia | Aneta Gawrońska
Bagry Park – krakowska inwestycja mieszkaniowa firmy Atal
źródło: Materiały Inwestora
Bagry Park – krakowska inwestycja mieszkaniowa firmy Atal
Osiedle Przy Rolnej budowane w Poznaniu przez Budimex Nieruchomości
źródło: Materiały Inwestora
Osiedle Przy Rolnej budowane w Poznaniu przez Budimex Nieruchomości

Nowe projekty | Firmy rozwiązały worek z inwestycjami. Ale czy na wszystkie mieszkania będą chętni? Szykują się promocje.

Nie ma dnia, by nie pojawiła się informacja o nowej inwestycji mieszkaniowej. Osiedla rosną, jak Polska długa i szeroka. Na rynek wchodzą także wielkie inwestycje z kilkuset mieszkaniami. Czy deweloperzy nie boją się, że lokale będą stały puste, zwłaszcza że lada dzień część klientów przeniesie się na rynek wtórny, który został objęty dopłatami do kredytów w ramach „MdM"?

Mieszkań brakuje

– Rzeczywiście można odnieść wrażenie, że deweloperzy stali się zwolennikami ekonomii klasycznej oraz prawa rynków Saya, według którego każda podaż znajdzie swój popyt – komentuje Łukasz Ziob, prezes Grupy Galinvest. – Historia wielokrotnie pokazała, że prawo to niezbyt dobrze opisuje rzeczywistość, czego dowodem były kryzysy nadprodukcji – dodaje. Ale, jak podkreśla prezes Galinvestu, mieszkań w Polsce ciągle brakuje. – Trudno oczywiście powiedzieć, jak w średnim i długim okresie będzie się kształtować zdolność nabywcza społeczeństwa – zwraca uwagę Łukasz Ziob. Chęć zakupu mieszkania to jedno, a finansowe możliwości – drugie.

– Na zdolność nabywczą w najbliższym czasie może wpłynąć negatywnie wiele czynników makroekonomicznych, w tym spodziewana seria podwyżek stóp procentowych – zauważa prezes Grupy Galinvest. – Nie obawiałbym się jednak, że mieszkania będą latami stały puste. W razie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10219

Wydanie: 10219

Spis treści
Zamów abonament