Jak rozliczać VAT po zmianach
Od wejścia w życie nowelizacji ustawy minęło już półtora miesiąca, jednak przedsiębiorcy wciąż mają wątpliwości dotyczące m.in. ulgi na złe długi czy odpowiedzialności przy sprzedaży towarów wrażliwych.
Sprzęt elektroniczny z odwrotnym obciążeniem
- Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży sprzętu elektronicznego, m.in. telefonów komórkowych, laptopów i tabletów. Czy w związku ze zmianą przepisów nie będę musiał rozliczać VAT z tytułu sprzedaży ww. sprzętu i mogę przenieść ten obowiązek na nabywcę?
Tak,
pod warunkiem że nabywca jest czynnym podatnikiem VAT.
Odwrotne obciążenie polega na przerzuceniu obowiązku rozliczania VAT ze sprzedawcy na nabywcę. Pełną listę towarów dla transakcji krajowych, co do których stosuje się opodatkowanie na zasadach odwrotnego obciążenia, zawiera załącznik nr 11 do ustawy o VAT. Nowelizacja ustawy o VAT rozszerzyła tę listę towarów o:
a) złoto w postaci surowca lub półproduktu (o próbie 325 tysięcznych lub większej) oraz dostawy złota inwestycyjnego,
b) blachy zaklasyfikowane do PKWiU 24.33.20.0 „Arkusze żeberkowane ze stali niestopowej",
c) telefony komórkowe, w tym smartfony, a także laptopy, tablety, notebooki i konsole do gier.
Sprzedawca powinien pamiętać o obowiązkowej informacji podsumowującej dla transakcji objętych odwrotnym obciążeniem. Informacje te mają być składane za okresy rozliczeniowe, w których powstanie obowiązek podatkowy, w takich samych terminach jak deklaracje podatkowe,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta