Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odrolnienie na nowych zasadach

15 grudnia 2015 | Administracja | Renata Krupa-Dąbrowska
Edward
 Trojanowski, Związek Gmin Wiejskich RP
źródło: materiały prasowe
Edward
 Trojanowski, Związek Gmin Wiejskich RP

Gminom łatwiej będzie przeprowadzić odrolnienie gruntów. Nie 
w każdym wypadku wymagana jest zgoda ministra na przekwalifikowanie ziemi.

Wróciły uproszczenia w odralnianiu ziemi dobrych klas. W ciągu jednego miesiąca weszły bowiem w życie dwie nowelizacje ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, jedna 10 października, a druga 23 listopada br. Obie prostują błędy popełnione przy okazji wcześniejszych zmian. Wychodzą też naprzeciw postulatom samorządów.

Cztery warunki

Gminy nie muszą już zabiegać o zgodę ministra rolnictwa i rozwoju wsi na zmianę statusu półhektarowych działek rolnych klasy I–III, czyli tych najżyźniejszych. Chodzi zarówno o wydawanie warunków zabudowy, jak i o uchwalanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Zgodnie z nowymi przepisami, by móc skorzystać z tej furtki, nieruchomość musi spełnić cztery warunki, o których mówi art. 7 ust. 2a ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. I tak, po pierwsze – odralniana ziemia ma znajdować się w odległości nie większej niż 50 m od granicy najbliższej działki budowlanej. Po drugie – grunt musi być położony nie dalej niż 50 m od drogi publicznej. Po trzecie – powierzchnia odralnianej działki nie może przekraczać 0,5 ha bez względu na to, czy stanowi całość, czy kilka odrębnych części. A po czwarte – co najmniej połowa powierzchni każdej zwartej części gruntu ma się zawierać w obszarze zwartej zabudowy. Słowo „zwarty" ma w tym wypadku kluczowe znaczenie.

Nowela...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10321

Wydanie: 10321

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament