Pierwszy pomocnik do prowadzenia biznesu
Od 1 stycznia 2016 r. wybór zlecenia może przysparzać przedsiębiorcy więcej problemów niż zawarcie umowy o pracę. Etat może się okazać łatwiejszy do rozliczenia.
Nawet początkujący przedsiębiorca najmie kiedyś do pracy pierwszą osobę. Powinien wtedy rozważyć dwie najczęściej spotykane formy zatrudnienia – umowę o pracę i umowę-zlecenie. Wiele jest różnic między tymi umowami (>patrz tabela str. F3). W szczególności dotyczą one zakresu obowiązków zatrudniającego, czyli albo pracodawcy, albo zleceniodawcy.
Nie będziemy tu poruszać zagadnień ściśle związanych z obowiązkami ubezpieczeniowymi i kosztami z tego tytułu (obciążenia składkowe wobec ZUS nie różnią się znacznie). Skupimy się natomiast na czynnościach formalnoprawnych związanych z przyjęciem do pracy, usankcjonowaniem świadczenia obowiązków na podstawie tych umów, wykazaniem ich zasadniczych różnic oraz zalet/wad dla stron.
Współpraca na etacie
Główne cechy umowy o pracę:
- pracownik jest podporządkowany kierownictwu pracodawcy, czyli ma obowiązek wykonywać jego polecenia dotyczące pracy,
- pracownik musi pracować w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę,
- praca jest odpłatna, czyli pracownikowi wypłaca się wynagrodzenie, praca nie może być darmowa,
- pracownik osobiście wykonuje pracę, czyli nie może się wyręczyć zastępcą, np. bratem, siostrą,
- praca musi być powtarzalna w regularnych odcinkach czasowych.
- pracodawca musi ponosić ryzyko ekonomiczne, socjalne i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta