Banki zapłacą na rozrzutny budżet
Podatek bankowy wprowadziły już wcześniej inne kraje. Jednak głównie po to, by zdyscyplinować banki, a nie zasilić państwową kasę.
Mateusz Pawlak
We wtorek Sejm zaczyna pracę nad ustawą Prawa i Sprawiedliwości, która nakłada nowe daniny na banki i ubezpieczycieli. Podatkiem objęte będą wyłącznie aktywa (z wyłączeniem funduszy własnych) ponad poziom 4 mld zł, więc unikną go mniejsze instytucje, w tym większość SKOK. Nowej daniny nie zapłacą też towarzystwa funduszy inwestycyjnych.
Szybka potrzeba
Ustawa opodatkowująca instytucje finansowe ma być uchwalona w błyskawicznym tempie – rząd chce, by jej zapisy obowiązywały już od lutego 2016 r. Skąd ten pośpiech? Celem podatku jest – jak napisano w uzasadnieniu projektu ustawy – pozyskanie dodatkowych środków budżetowych na sfinansowanie programów społecznych rządu, czyli przed wszystkim na program wsparcia dla rodzin 500+. Rząd chce wypłacać te pieniądze już od kwietnia przyszłego roku.
Stawka podatku bankowego wyniesie 0,39 proc. w skali roku, jednak będzie naliczana jako 0,0325 proc. co miesiąc. Z szacunków „Rzeczpospolitej" wynika, że w skali sektora, uwzględniając,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta