Bezpieczniej, gdy lekarz zbada pracownika
Obecnie zmieniam pracę. Czy będę musiał zrobić nowe badania profilaktyczne w nowym zakładzie, bo były zmiany w tym zakresie?
Roman Zemanek, starszy specjalista Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu
Obowiązek przeprowadzenia profilaktycznych badań lekarskich, jak i szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP), bez których nie można dopuścić pracownika do pracy, wynika z kodeksu pracy.
Od 1 kwietnia 2015 r. funkcjonują nowe zasady wstępnych badań lekarskich wskazane w art. 229 k.p. Szczegółowo reguluje to także rozporządzenie ministra zdrowia z 26 marca 2015 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy (DzU z 2015 r., poz. 457). Art. 229 k.p. został zmieniony 1 kwietnia 2015 r. w drodze ustawy z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (DzU z 2014 r., poz. 1662).
Przepisy przejściowe, tj. art. 32 ustawy nowelizującej kodeks pracy, wskazuje, że nowych zasad badań nie stosuje się do orzeczeń lekarskich stwierdzających brak przeciwwskazań do pracy wydanych przed 1 kwietnia 2015 r. Do skierowań wydanych przed tą datą i badań rozpoczętych stosuje się dotychczasowe przepisy. Najważniejsze zmiany zawiera art. 229 § 1, 11 i 12 k.p. Zgodnie z nimi wstępnym badaniom lekarskim, z zastrzeżeniem § 11, podlegają osoby przyjmowane do pracy, pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta