W taryfie muszą się znaleźć elementy z regulaminu
Gmina może być traktowana jako przedsiębiorstwo wodociągowo--komunalne i sporządzić taryfy oraz złożyć wniosek o ich zatwierdzenie. Jednak nie zwalnia to jej z obowiązku stosowania odpowiedniego trybu zatwierdzania taryfy oraz przestrzegania wymogów, jakie muszą one spełniać.
Czego dotyczył spór
W lutym 2015 r. rada miejska podjęła uchwałę, którą zatwierdziła taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. Przykładowo: cenę za 1 m3 wody pitnej odrębnie dla dwóch grup taryfowych ustalono na jedną kwotę 6,17 złotych brutto. Z uchwały wynikało, że zatwierdzone taryfy obowiązują od 1 kwietnia 2015 r. do 31 marca 2016 r. A jej wykonanie powierzono burmistrzowi.
Unieważnienia uchwały zażądał prokurator. W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach zarzucił istotne naruszenie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, a także rozporządzenia ministra budownictwa z 28 czerwca 2006 r. w sprawie określenia taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta