Składki od każdego zlecenia
Od stycznia podpisanie kilku zleceń nie zawsze pozwoli uniknąć płacenia składek społecznych. Ulga obejmie kolejny kontrakt, gdy poprzednie zapewnią przychód nie niższy niż 1850 zł. Opłaty ZUS będą należne od całego zarobku, a nie do osiągnięcia stawki minimalnej płacy.
Anna Abramowska
Za dwa tygodnie obowiązek ubezpieczeń społecznych zleceniobiorców nie będzie się już kończył na jednej umowie. Obecnie wystarczy opłacać składki społeczne z tytułu kontraktu zawartego najwcześniej (lub wybranego), a każdy kolejny jest z tych obciążeń zwolniony. Od 1 stycznia 2016 r. wariant pracy na podstawie dwóch czy trzech zleceń ze składkami od pierwszej kilkusetzłotowej umowy nie będzie już dopuszczalny. Zacznie bowiem obowiązywać nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2014 r., poz. 1831), która wprowadziła zasadę oskładkowania zlecenia do pułapu minimalnej płacy.
Oczywiście obowiązkiem ubezpieczenia nadal objęta będzie pierwsza umowa. Jeśli jednak podstawa wymiaru składek z tego kontraktu będzie niższa od 1850 zł (czyli kwoty minimalnej płacy w 2016 r.), kolejna umowa także będzie podlegać ZUS.
Ustalając, czy za dany miesiąc trzeba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta