Podatek bankowy i pierwsze wątpliwości
Już za tydzień zacznie obowiązywać nowa danina. Do jej zapłaty będą zobowiązane nie tylko banki i ich oddziały, ale także krajowe i zagraniczne zakłady ubezpieczeń i reasekuracji.
Podatek bankowy został wprowadzony ustawą z 15 stycznia 2016 r. o podatku od niektórych instytucji finansowych (dalej: ustawa). Ustawa wchodzi w życie 1 lutego 2016 r. i nakłada na instytucje finansowe, w tym m.in. na banki, firmy ubezpieczeniowe, SKOK i instytucje pożyczkowe, tzw. podatek bankowy w wysokości 0,0366 proc. miesięcznie (rocznie 0,44 proc.) od nadwyżki sumy wszystkich aktywów ponad ustawowy limit. >patrz ramka.
Suma aktywów
Podstawą opodatkowania są aktywa podatnika wynikające z zestawienia obrotów i sald ustalonego na ostatni dzień miesiąca na podstawie zapisów na kontach księgi głównej zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości lub standardami rachunkowości stosowanymi przez podatnika.
Pomniejszenie podstawy opodatkowania
W przypadku banków i pozostałych instytucji, których dotyczy limit 4 mld zł, podstawa opodatkowania jest pomniejszana m.in. o:
- wartość funduszy własnych, z uwzględnieniem ich podwyższenia w wyniku zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego;
- wartość środków finansowych zgromadzonych na wszystkich rachunkach zrzeszonych banków spółdzielczych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta