Jak rozstrzygać wątpliwości na korzyść podatnika
Gdy organ stwierdzi, że w rozpatrywanej sprawie zasada in dubio pro tributario ma zastosowanie, ale istnieje więcej niż jedna równorzędna dla podatnika interpretacja przepisu, to powinien wybrać tę korzystniejszą. Jeśli nie jest w stanie jej wskazać, to powinien uwzględnić w tym względzie stanowisko zainteresowanego.
Tak wynika z interpretacji ogólnej ministra finansów z 29 grudnia 2015 r. (PK4.8022.44.2015).
Ustawą z 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2015 r. poz. 1197) został wprowadzony do ustawy – Ordynacja podatkowa art. 2a stanowiący o tym, że niemożność usunięcia wątpliwości odnośnie do brzmienia przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika (in dubio pro tributario). Zasada ta zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.
Zgodnie z art. 2a ordynacji podatkowej regułę tę odnieść można jedynie do wątpliwości co do treści przepisów prawa, a nie wątpliwości co do stanu faktycznego. Treść ww. artykułu nie wskazuje jednak, że w zakresie usuwania wątpliwości dotyczących stanu faktycznego obowiązuje norma odwrotna. Odpowiednie badanie stanu faktycznego przy zastosowaniu przepisów ordynacji podatkowej odnoszących się do postępowania podatkowego (szczególnie zasad normujących przeprowadzanie dowodów) w rezultacie powinno spowodować określenie faktów mających miejsce w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta