Tam deweloperzy tworzą nowe miasta
Już nie tylko Mokotów i Śródmieście liczą się dla inwestorów mieszkaniowych. Atrakcyjne osiedla rosną coraz dalej od centrum.
– Duże firmy deweloperskie kupują olbrzymie tereny inwestycyjne, od 1 do dziesięciu hektarów. Na takich gruntach budują osiedla podzielone nawet na kilkanaście etapów – mówi Tomasz Dembek, pośrednik z Metrohouse. – Tworzą niejako całe miasta, przyczyniając się do promowania dzielnicy. Kolejne firmy podczepiają się pod ten trend.
Odkrywają, bo muszą
Tomasz Dembek zwraca uwagę, że firmy kupują działki w miejscach, gdzie planowane są stacje metra albo obwodnice. – Mieszkania z miejsca zyskują na atrakcyjności, a co za tym idzie, na wartości, kiedy zaczyna powstawać planowana infrastruktura – wyjaśnia. – Przykładami są Targówek, gdzie jest bardzo dużo terenów poprzemysłowych, Praga-Południe w okolicy ronda Wiatraczna czy Wilanów-Zawady – alternatywa dla Miasteczka Wilanów – wskazuje.
Mali i średni deweloperzy, jak dodaje Dembek, inwestują raczej w niewielkie parcele na starych osiedlach, na których stawiają jeden, dwa budynki. W takich miejscach infrastruktura już istnieje. – Takie inwestycje także sprzedają się bardzo szybko. Wielu nabywców mieszka na tym samym osiedlu – opowiada pośrednik z Metrohouse. – Starsze osoby sprzedają duże mieszkania i kupują mniejsze o wyższym standardzie, młode osoby decydują się na większe lokale, bo rodzina się powiększa.
Tomasz Dembek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta