Towary podobne z różnymi stawkami VAT
Przepisy krajowe mogą ograniczać zastosowanie preferencji w VAT do kategorii towarów charakteryzującej się określoną cechą, np. zawartością procentową soku. Okoliczność, że dane produkty mają wspólną podstawową funkcję – gaszenie pragnienia – nie przesądza o tym, że powinny one podlegać opodatkowaniu tą samą stawką.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 16 listopada 2015 r. (I FSK 759/14).
Spółka zajmowała się sprzedażą produktów spożywczych, w tym napojów o różnych zawartościach procentowych soku owocowego w składzie. W związku z prowadzoną działalnością zwróciła się z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie tego, czy dla dostaw towarów takich jak napoje owocowe, w których udział masowy soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego wynosi mniej niż 20 proc., ma prawo zastosować preferencyjną stawkę VAT w wysokości 5 proc. Zdaniem spółki wspomniane napoje powinny być opodatkowane taką samą stawką VAT jak napoje z zawartością soku naturalnego wyższą niż 20 proc.
Organ podatkowy nie zgodził się ze stanowiskiem spółki, wskazując, że podobna funkcja wszystkich napojów (zaspokajanie pragnienia) i podobne właściwości smakowe nie mogą przesądzać o ich podobieństwie.
WSA oddalił skargę spółki. Oceniając napoje z różną zawartością soku z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta