Jak amortyzować samochód osobowy będący współwłasnością kilku osób
Przedsiębiorca, który nabył składnik majątku wspólnie z członkiem rodziny, może wprowadzić tę rzecz do ewidencji środków trwałych i rozliczać w kosztach odpisy. Gdy obaj prowadzą swoje firmy, wtedy prawo to przysługuje każdemu z nich.
Marcin Szymankiewicz
Od maja 2015 r. prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W styczniu 2016 r. nabyłem w kraju wraz z ojcem samochód osobowy (homologacja osobowa). Samochód jest w pełni sprawny technicznie. Nabyty samochód zamierzam wykorzystywać w prowadzonej działalności gospodarczej przez kilka najbliższych lat. Czy mogę wprowadzić nabyty samochód do ewidencji środków trwałych i amortyzować? – pyta czytelnik.
Stosownie do art. 22a ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c ustawy o PIT, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania m.in. środki transportu. Przewidywany okres ich używania musi być dłuższy niż rok i muszą być wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1 ustawy o PIT (umowa leasingu). Są to środki trwałe.
Warunki do spełnienia
Środki trwałe będą zatem podlegały amortyzacji po spełnieniu kilku warunków.
1. Zostały nabyte lub wytworzone we własnym zakresie. Czytelnik nabył samochód łącznie z ojcem, więc warunek ten jest spełniony.
2....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta