Nadmierne przywileje dla wybranych
Zapewnienie specjalnych funduszy unijnych tzw. partnerom społecznym może sprzyjać marnotrawieniu europejskich pieniędzy.
Anna Patrycja Czepiel
Ministerstwo Pracy jest odpowiedzialne za wydatkowanie części europejskich funduszy. Spośród środków, za które odpowiadał resort pracy w perspektywie finansowej na lata 2007–2013 oprócz pieniędzy przeznaczonych na m.in. poprawę stanu zdrowia zatrudnionych fundusze były wydawane w ramach priorytetu V „Dobre rządzenie", do którego należało poddziałanie nr 5.5.2 pt. „Wzmocnienie uczestników dialogu społecznego". Pieniądze z tego poddziałania były przeznaczone wyłącznie dla organizacji mających ustawowo nadany status partnera społecznego, czyli uznanych przez sąd za zdolne do reprezentowania pracowników i pracodawców w Radzie Dialogu Społecznego i wojewódzkich radiach dialogu społecznego (wcześniej w Komisji Trójstronnej i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego).
Według udostępnionych w trybie dostępu do informacji publicznej danych resortu pracy w latach 2009–2015 w ramach poddziałania 5.5.2 „partnerzy społeczni" (nazwa celowo w cudzysłowie, bo taki prawny status nie gwarantuje, że dana organizacja jest prawdziwym partnerem w kształtowaniu polityki rynku pracy) uzyskali 87 mln zł (związki zawodowe 51,6 mln zł i organizacje pracodawców 35,4 mln zł). Pieniądze wydane łącznie na – jak wynika ze strony programu „Kapitał ludzki" – 102 projektów trafiły w przeważającej większości do central i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta