Rozliczenia między członkami konsorcjum nie są opodatkowane
Gdy mamy do czynienia z przedsięwzięciem wspólnym, a nie czynnościami wykonywanymi przez jeden podmiot dla drugiego, to wniesienia wkładu własnego wymaganego od podmiotu korzystającego z pomocy unijnej nie można traktować w sposób równoznaczny z wynagrodzeniem za świadczenie usługi.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 15 grudnia 2015 r. (III SA/Gl 1493/15).
Dwie uczelnie publiczne (lider i partner) realizują w ramach umowy konsorcjum projekt budowy. Powstała infrastruktura będzie częściowo własnością lidera i częściowo partnera. Projekt finansowany jest ze środków unijnych i własnych. Lider jest uprawniony do otrzymywania dofinansowania i umocowany do podejmowania w imieniu partnerów czynności związanych z realizacją projektu. Partner przekazuje środki własne na jego rachunek. Podatnik (lider) zadał organowi podatkowemu pytania:
– Czy przekazanie środków przez partnera liderowi powoduje powstanie obowiązku podatkowego w VAT?
– Czy podatnik miałby możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z częścią dotyczącą partnera?
Podatnik wskazał, że projekt jest realizowany wspólnie. We...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta