Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawie każde przestępstwo może zostawić elektroniczny ślad

10 lutego 2016 | Dobra Firma

Dane informatyczne, które na równi z innymi dowodami są podstawą wyrokowania, ze względu na ich specyfikę muszą być oceniane niezwykle ostrożnie, gdyż bardzo często ulegają modyfikacjom.

Wyraźnie zaznaczający się w ostatnich latach postęp technologiczny i rozwój nowoczesnych form komunikowania doprowadza do pozyskiwania, zabezpieczania, a następnie wykorzystywania dowodów elektronicznych w procesie karnym.

W polskim prawie karnym nie odnajdziemy legalnej definicji pojęcia dowodu elektronicznego, jednakże w ślad za definicją wypracowaną przez Międzynarodową Organizację ds. Dowodów Komputerowych przyjąć należy, że dowody elektroniczne to informacje przechowywane lub przesyłane w formie elektronicznej, które mogą mieć znaczenie dowodowe, a zatem może być to informacja zapisana na nośniku elektronicznym, np. w pamięci telefonu, czy dokument komputerowy, tj. wiadomość e-mail, zdjęcia, wiadomości tekstowe typu SMS, pliki wideo, dane geolokalizacyjne (GPS, GSM) wreszcie dane cyfrowe (tzw. logi komputerowe), np. obrazujące historię logowania z danego IP komputera na dany serwer czy historię odwiedzanych stron internetowych.

Ważne jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10366

Wydanie: 10366

Spis treści
Zamów abonament