Koszty kredytów mają być niższe
Od marca konsumenci będą informowani o tym, ile – poza odsetkami – dopłacą do zaciąganych kredytów. Teoria brzmi dobrze. O tym jednak, czy przepisy spełnią swoją rolę, dowiemy się z praktyki – piszą eksperci.
Firmom pożyczkowym zostało niewiele czasu na dostosowanie swojego modelu biznesowego do zmieniającej się rzeczywistości. 11 marca wejdą w życie przepisy regulujące m.in. maksymalną wysokość pozaodsetkowych kosztów kredytu.
Obecne zapisy ustawy o kredycie konsumenckim normują szereg istotnych kwestii związanych z udzielaniem pożyczek konsumentom, m.in. obowiązki informacyjne przedsiębiorcy wobec konsumenta, warunki umowy czy maksymalna wysokość odsetek, jakie mogą zostać pobrane od otrzymującego kredyt. Postanowienia ustawy nie wskazują jednak maksymalnej wysokości innych niż odsetki kosztów kredytu.
W czerwcu 2013 r. w raporcie „Opłaty stosowane przez instytucje parabankowe" Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wskazał, iż wprawdzie w art. 359 kodeksu cywilnego przewidziano ograniczenie wysokości odsetek (tzw. odsetki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta