Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koszty kredytów mają być niższe

10 lutego 2016 | Prawo | Agata Jankowska-Galińska Katarzyna Sawicka
Agata Jankowska-Galińska
źródło: materiały prasowe
Agata Jankowska-Galińska

Katarzyna Sawicka
źródło: materiały prasowe

Katarzyna Sawicka

Od marca konsumenci będą informowani 
o tym, ile – poza odsetkami – dopłacą do zaciąganych kredytów. Teoria brzmi dobrze. O tym jednak, czy przepisy spełnią swoją rolę, dowiemy się z praktyki – piszą eksperci.

Firmom pożyczkowym zostało niewiele czasu na dostosowanie swojego modelu biznesowego do zmieniającej się rzeczywistości. 11 marca wejdą w życie przepisy regulujące m.in. maksymalną wysokość pozaodsetkowych kosztów kredytu.

Obecne zapisy ustawy o kredycie konsumenckim normują szereg istotnych kwestii związanych z udzielaniem pożyczek konsumentom, m.in. obowiązki informacyjne przedsiębiorcy wobec konsumenta, warunki umowy czy maksymalna wysokość odsetek, jakie mogą zostać pobrane od otrzymującego kredyt. Postanowienia ustawy nie wskazują jednak maksymalnej wysokości innych niż odsetki kosztów kredytu.

W czerwcu 2013 r. w raporcie „Opłaty stosowane przez instytucje parabankowe" Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wskazał, iż wprawdzie w art. 359 kodeksu cywilnego przewidziano ograniczenie wysokości odsetek (tzw. odsetki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10366

Wydanie: 10366

Spis treści
Zamów abonament