Decyzję o uproszczonych zaliczkach trzeba zgłosić do 22 lutego
Zawiadomienie o wyborze płacenia w 2016 r. jednakowej kwoty CIT w wysokości 1/12 podatku z zeznania za 2014 r. składa się w terminie zapłaty daniny za pierwszy miesiąc tego roku.
Na czym polegają zaliczki uproszczone na CIT i kiedy są korzystne dla podatnika? Jakie warunki musi spełnić spółka, aby móc rozliczać się z urzędem w ten sposób? – pyta czytelnik.
Podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu CIT-8, złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. Jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali podatku należnego, to mogą wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. Jeżeli również w tym roku podatnicy nie wykazali podatku należnego, to nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie (zob. art. 25 ust. 6 ustawy o CIT).
Uwaga! Uproszczona forma wpłacania zaliczek nie jest dostępna dla podatników, którzy po raz pierwszy podjęli działalność w roku poprzedzającym rok podatkowy lub w roku podatkowym (zob. art. 27 ust. 8 ustawy o CIT).
Przy kontynuacji działalności
Możliwość wpłacania zaliczek miesięcznych w uproszczonej formie dotyczy więc tylko podatników kontynuujących działalność. Wynika to z faktu, że wysokość zaliczki na podatek uzależniona jest od podatku wykazanego we wcześniejszych zeznaniach podatkowych.
Z uproszczonej formy wpłacania zaliczek nie mogą skorzystać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta