Biegły rewident musi być bacznym obserwatorem
Przeprowadzenie rzetelnego spisu z natury zapasów pozwala jednostce potwierdzić, że jej sprawozdanie finansowe zawiera realne wartości tych składników aktywów.
Z danych za 2015 r. wynika, że sprawozdanie naszej spółki za 2016 r. będzie podlegało obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta. To pierwszy raz, kiedy będziemy korzystać z usług firmy audytorskiej. Szczególnie istotna jest dla nas kwestia udziału biegłego w inwentaryzacji rocznej. Jesteśmy firmą handlową, więc zapasy towarów są istotną wartością w majątku firmy. Na co biegły zwróci uwagę, jeśli będzie uczestniczył w spisie? Jak powinniśmy się do tego przygotować? – pyta czytelnik.
Biegły rewident ocenia cały proces przeprowadzania inwentaryzacji, a uczestnicząc w spisie z natury weryfikuje istnienie, kompletność i ekonomiczną przydatność posiadanych przez jednostkę składników aktywów. Błędne ustalenie ilości zapasów podczas inwentaryzacji może wynikać albo z niewłaściwych procedur, albo ze świadomego działania.
Umożliwienie audytorowi udziału w inwentaryzacji jest ustawowym obowiązkiem kierownika jednostki, której sprawozdanie podlega badaniu. Aby było to możliwe, konieczne jest wcześniejsze zaplanowanie wyboru podmiotu uprawnionego do badań sprawozdań finansowych i zawarcie z nim umowy o badanie (por. art. 66 pkt 5 ustawy o rachunkowości; dalej: uor). Wybór biegłego to zadanie ograniu uprawnionego do zatwierdzenia sprawozdania finansowego jednostki, chyba że inne wiążące jednostkę przepisy prawa stanowią inaczej. Wcześniej warto zrobić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta