Telewizja RAI pod kontrolą
Panuje przekonanie, że nie da się tu stworzyć neutralnej politycznie telewizji publicznej. Nikt nie próbował.
Korespondencja z Rzymu
2 lutego włoski Ruch 5 Gwiazd (126 szabel we włoskim parlamencie) zażądał w Strasburgu, by Unia okazała się konsekwentna i rozpoczęła procedurę przeciw Italii, ponieważ włoski rząd, podobnie jak polski, podporządkował sobie telewizję publiczną, co zagraża demokracji.
Twórca Ruchu komik Beppe Grillo wyjaśnia na swoim blogu, że rządowa reforma telewizji RAI, przegłosowana 22 grudnia przez parlament, była właściwie „zamachem stanu". Oskarża RAI o cenzurowanie informacji nieprzyjemnych dla premiera Matteo Renziego i proponuje, by zmienić nazwę nadawcy na RAIRenzi. Wcześniej przeciw ustawie protestowały związki zawodowe dziennikarzy, organizacje i wiele autorytetów w liście otwartym do prezydenta Sergia Mattarellego.
Gdy premier Beata Szydło powiedziała w Strasburgu, że nowe polskie regulacje dotyczące mediów opierają się na włoskich, szef włoskiej Komisji Parlamentarnej ds. RAI Roberto Fico (Ruch 5 Gwiazd) skomentował: „Jako Włoch chciałbym zaprzeczyć, ale nie mogę tego zrobić w pełni, bo reforma, której tak życzył sobie premier Renzi, odebrała telewizję publiczną z rąk partii politycznych i przekazała rządowi. Jak w Polsce"....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta