Fiskus ignoruje uchwałę sądu o podwyższaniu kapitału
Gdy wydatki, nawet związane z publiczną emisją akcji, są ponoszone także w innym celu, służąc funkcjonowaniu spółki jako organizmu gospodarczego, mogą być zaliczone do kosztów podatkowych.
Spółka podjęła decyzję o emisji akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych, skutkującą koniecznością podwyższenia kapitału zakładowego spółki. W związku z tym firma będzie ponosić wydatki na usługi doradcze, audytorskie, prawne, konsultingowe i marketingowe. Zapytała, czy pozostałe wydatki, których poniesienie nie warunkowało podwyższenia kapitału zakładowego w związku z emisją akcji, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Sama uważała, że na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT takie kwoty są kosztem. Wydatki te, jako niezwiązane w sposób bezpośredni z podwyższeniem kapitału zakładowego, są bowiem typowymi kosztami pośrednimi związanymi z prowadzoną działalnością gospodarczą, służącymi zabezpieczeniu (zachowaniu) źródła przychodów. Na poparcie swojego stanowiska spółka powołała się na uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 stycznia 2011 r. (II FPS 6/10).
Te argumenty nie przekonały jednak fiskusa. Stwierdził, że skoro przychód otrzymany na powiększenie kapitału zakładowego nie jest przychodem dla celów podatkowych, to wydatki dotyczące jego uzyskania nie mogą być uznane za koszty. Nie spełniają bowiem zasadniczego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta