Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Butik można założyć wbrew woli sąsiadów

30 marca 2016 | Dobra Firma | Renata Krupa-Dąbrowska

Przedsiębiorca, by uzyskać warunki zabudowy, nie musi mieć zgody współwłaściciela nieruchomości, na której planuje swoją inwestycję.

Marzena Ż. postanowiła zaadaptować swoje mieszkanie na butik. Zanim jednak przystąpiła do prac, wcześniej musiała załatwić formalności budowlane. Kompletowanie dokumentów rozpoczęła od warunków zabudowy. Z wnioskiem o ich wydanie wystąpiła do burmistrza miasta. Jej inwestycja polegała konkretnie na zmianie sposobu użytkowania części lokalu mieszkalnego na lokal usługowy oraz na wykonaniu witryny w elewacji frontowej budynku oraz schodów.

Nikt się nie pytał

Burmistrz wydał warunki zabudowy. Jego decyzji sprzeciwiła się sąsiadka Marzeny Ż, tj. Justyna H. Jej zdaniem jako współwłaścicielka nieruchomości powinna mieć pełną wiedzę na temat tej inwestycji oraz wyrazić na nią zgodę. Tymczasem nikt się do niej w tej sprawie nie zwracał.

Poza tym sąsiadka Marzena Ż. chce wykonać schody, które utrudnią dostęp do wielu pomieszczeń w budynku. Odwołała się więc do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które SKO utrzymało jednak decyzję burmistrza.

W motywach rozstrzygnięcia SKO przytoczyło art. 59 ust. 1 i art. 61 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz § 3 i § 9 rozporządzenia ministra infrastruktury z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalenia wymagań dotyczących...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10407

Wydanie: 10407

Spis treści
Zamów abonament