Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy do dostaw towarów można ustalać okresy rozliczeniowe

30 marca 2016 | Ekspert księgowego | Magdalena 
Janiel
Magdalena 
Janiel
źródło: materiały prasowe
Magdalena 
Janiel

Organy i sądy nie mają jednego stanowiska w kwestii tego, czy obowiązek podatkowy dla wielokrotnych dostaw towarów w przyjętych przez podatników zakresach czasu wolno wyznaczać po upływie każdego umówionego tygodnia bądź miesiąca.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, obowiązującym od 1 stycznia 2014 r., obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Przepisy wskazują również reguły szczególne przy ustalaniu momentu powstawania obowiązku podatkowego. Jedna z nich dotyczy usługi, dla której w związku z ich świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń. Taką usługę uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi (art. 19a ust. 3 ustawy o VAT).

Odpowiednie stosowanie

Co ważne, przepisy te – na podstawie art. 19a ust. 4 ustawy o VAT – stosuje się odpowiednio do dostawy towarów, z wyjątkiem dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT (wyjątek ten dotyczy wydania towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10407

Wydanie: 10407

Spis treści
Zamów abonament