Futboliści dbają o bezpieczeństwo
Östersund miała miejsce seria ataków na kobiety. Policja zwołała konferencję prasową i zaapelowała do pań, by nie poruszały się po ulicach samotnie po zapadnięciu zmroku. Na ten dyktat ruszyły obywatelskie inicjatywy patrolowania miasta, w tym klub piłki nożnej - pisze Anna Nowacka-Isaksson ze Sztokholmu.
Ostrzeżenie policji o zagrożeniu dla kobiet nie spotkało się bynajmniej ze zrozumieniem, mimo że stróże porządku wyjaśniali, że intencją nie jest zakaz wychodzenia z domu ani ograniczanie wolności mieszkanek Östersund.
Chodzi jedynie o zalecenie, by kobiety, które chodzą późną porą po mieście, mogły zorganizować sobie przewóz samochodem lub by poruszały się po ulicach w grupach. Zachowanie ostrożności uniemożliwi – zdaniem policji – sytuacje, w których stałyby się one łatwym łupem dla napastników, tak jak do tej pory. W ciągu miesiąca bowiem zgłoszono 14 przypadków ulicznej przemocy wobec mieszkanek miasta. Meldunki dotyczyły molestowań, usiłowania gwałtu, gróźb oraz pobić.
Nawet w najlepszym ze światów policja nie może ochronić wszystkiego i wszystkich, a zachowanie człowieka jest tu bardzo istotne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta