Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Użytkowanie nieprawidłowe alternatywą dla pożyczki

30 marca 2016 | Ekspert księgowego | Marek Barowicz
Jak księgować użytkowanie nieprawidłowe
źródło: Rzeczpospolita
Jak księgować użytkowanie nieprawidłowe

Pieniądze można oddać w bezpłatne użytkowanie. Taką konstrukcję przewiduje kodeks cywilny. Brak wynagrodzenia powoduje, że taka umowa nie podlega w większości przypadków podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

MAREK BAROWICZ

Niewielka spółka z o.o., klient naszego biura rachunkowego, dostarczyła z dokumentami księgowymi umowę użytkowania nieprawidłowego określonej sumy pieniędzy zawartą z osobą fizyczną. Jak ująć taką umowę w księgach? Czy spółka powinna od niej odprowadzić PCC? – pyta czytelniczka.

Użytkowanie należy do ograniczonych praw rzeczowych. Oznacza obciążenie rzeczy prawem do jej używania i pobierania pożytków (art. 252 k.c.). Jest to tzw. użytkowanie prawidłowe (regularne) i obejmuje ono rzeczy zindywidualizowane. Jeżeli natomiast przedmiotem użytkowania są pieniądze (kategoria rzeczy oznaczonych co do gatunku) lub inne rzeczy oznaczone tylko co do gatunku (np. zboże, węgiel, piasek, gwoździe, złoto, a nawet papiery wartościowe na okaziciela), mamy do czynienia z użytkowaniem nieprawidłowym (art. 264 k.c.). Przedmiotem takiego użytkowania są rzeczy zamienne, z których nie można korzystać inaczej niż przez ich zużycie, przetworzenie lub zbycie (czyli bez obowiązku zachowania ich substancji). Użytkownik nieprawidłowy staje się z chwilą wydania mu przedmiotu użytkowania jego właścicielem.

Podpisany dokument i wydanie rzeczy

Do powstania użytkowania nieprawidłowego nie wystarczy więc zawarcie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10407

Wydanie: 10407

Spis treści
Zamów abonament