Użytkowanie nieprawidłowe alternatywą dla pożyczki
Pieniądze można oddać w bezpłatne użytkowanie. Taką konstrukcję przewiduje kodeks cywilny. Brak wynagrodzenia powoduje, że taka umowa nie podlega w większości przypadków podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
MAREK BAROWICZ
Niewielka spółka z o.o., klient naszego biura rachunkowego, dostarczyła z dokumentami księgowymi umowę użytkowania nieprawidłowego określonej sumy pieniędzy zawartą z osobą fizyczną. Jak ująć taką umowę w księgach? Czy spółka powinna od niej odprowadzić PCC? – pyta czytelniczka.
Użytkowanie należy do ograniczonych praw rzeczowych. Oznacza obciążenie rzeczy prawem do jej używania i pobierania pożytków (art. 252 k.c.). Jest to tzw. użytkowanie prawidłowe (regularne) i obejmuje ono rzeczy zindywidualizowane. Jeżeli natomiast przedmiotem użytkowania są pieniądze (kategoria rzeczy oznaczonych co do gatunku) lub inne rzeczy oznaczone tylko co do gatunku (np. zboże, węgiel, piasek, gwoździe, złoto, a nawet papiery wartościowe na okaziciela), mamy do czynienia z użytkowaniem nieprawidłowym (art. 264 k.c.). Przedmiotem takiego użytkowania są rzeczy zamienne, z których nie można korzystać inaczej niż przez ich zużycie, przetworzenie lub zbycie (czyli bez obowiązku zachowania ich substancji). Użytkownik nieprawidłowy staje się z chwilą wydania mu przedmiotu użytkowania jego właścicielem.
Podpisany dokument i wydanie rzeczy
Do powstania użytkowania nieprawidłowego nie wystarczy więc zawarcie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta