Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwa sposoby na obawy urzędników

30 marca 2016 | Rzecz o polityce | Marek Zuber
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa

Kto decyduje o wydawaniu państwowych miliardów, boi się, że po zmianie władzy będzie miał na głowie wszystkie możliwe służby.

Gospodarka oparta na wiedzy to jedyna szansa wzrostu PKB w długim okresie. Bo wiedza to podstawowe źródło innowacji. Ma tę świadomość premier Mateusz Morawiecki, co widać w przygotowanych przez niego tezach programowych. Obawiam się jednak, że w polskich realiach problemem będzie nie tylko finansowanie programu budowania takiej gospodarki, ale także pokonanie obaw urzędników przed ryzykownymi inwestycjami.

Jeśli mamy stworzyć państwowy program wsparcia innowacji, to decyzje w kwestii tego, czy jakiś projekt wesprzeć, oddamy w ręce urzędników. Nawet jeśli będą to ludzie z doświadczeniem w prywatnym sektorze, pojawi się odpowiedzialność wynikająca z wydawania miliardów złotych z państwowych źródeł i obawy z tym związane. Spotkałem się z nimi wielokrotnie, choćby przy projektach partnerstwa publiczno-prywatnego. Wynikają one z powszechnej w polskich realiach rzeczywistości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10407

Wydanie: 10407

Spis treści
Zamów abonament