Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spółka nie poniesie odpowiedzialności, bo menedżer sam rozliczył PIT

30 marca 2016 | Ekspert księgowego | Aleksandra Tarka
Katarzyna 
Berej
-Bartoszczyk
źródło: materiały prasowe
Katarzyna 
Berej
-Bartoszczyk

Jeżeli danina została zapłacona bezpośrednio przez podatnika, płatnik nie może za niego ponosić odpowiedzialności, gdyż zobowiązanie, za które mógłby odpowiadać, wygasło.

Spór dotyczył odpowiedzialności spółki za niepobrany PIT od wypłaty z umowy o zarządzanie. Jej kłopoty zaczęły się po kontroli. Fiskus uznał, że pieniądze wypłacone za zarządzanie stanowiły przychód z działalności wykonywanej osobiście. Czynności wykonywane przez menedżera nie wypełniały bowiem przesłanek pozwalających uznać je za działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT.

Urzędnicy podkreślali, że działając jako menedżer, członek zarządu w spółce nie wykonywał działalności we własnym imieniu i na własny rachunek, w warunkach ryzyka i niepewności co do popytu, konkurencji lub ostatecznego rezultatu własnego przedsiębiorstwa. Działał za spółkę. Jego działaniom nie można przypisać cech samodzielności, które zostały sprecyzowane w wyrokach Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i pozwoliłyby uznać tę działalność za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą. Stąd też czynności wykonywane na podstawie zawartej umowy o zarządzanie podmiotem gospodarczym nie mogą być uznane za samodzielnie wykonywaną działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT.

Spółka nie zgadzała się z taką wykładnią przepisów, a WSA we Wrocławiu uznał, że jej skarga jest częściowo zasadna.

Sąd...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10407

Wydanie: 10407

Spis treści
Zamów abonament