Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska firma nie jest płatnikiem CIT od opłat za austriackie kontenery

30 marca 2016 | Ekspert księgowego | Aleksandra Tarka
Anna 
Romińska
źródło: materiały prasowe
Anna 
Romińska

Określenia „użytkowanie" nie należy utożsamiać z instytucją użytkowania. Jest to pojęcie szersze, obejmujące wynajęcie, wydzierżawienie lub inne korzystanie z urządzenia na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Sprawa dotyczyła tego, czy spółka jako płatnik CIT będzie zobowiązana do potrącenia zryczałtowanego podatku u źródła z tytułu wypłaty opłat za udostępnienie konstrukcji zawierającej powierzchnię biurową i socjalną.

We wniosku o interpretację firma tłumaczyła, że zamierza wynająć od podmiotu z siedzibą w Austrii konstrukcje (kontenery) dostarczone na teren Polski, gdzie będzie prowadzić prace budowlano-montażowe. Podmiot austriacki nie ma na terytorium Polski zakładu w rozumieniu polsko-austriackiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Konstrukcje będą miały postać przestrzeni zamkniętej przegrodami (ściankami) po bokach, dachem i podłogą. Jednocześnie konstrukcje te nie będą trwale związane z gruntem. Podatniczka wyjaśniała, że powierzchnia użytkowa konstrukcji (kontenerów) będzie służyć jej pracownikom do składowania narzędzi i rzeczy osobistych, a także jako schronienie. Istotą świadczenia austriackiego kontrahenta będzie odpłatne udostępnienie powierzchni biurowej i socjalnej. Dodatkowo spółka wskazała, że będzie posiadać certyfikat rezydencji podmiotu austriackiego.

Sama...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10407

Wydanie: 10407

Spis treści
Zamów abonament