Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tylko autentyczne pismo może przekonać sąd

30 marca 2016 | Dobra Firma | Martyna Cierkowska

Dokument prywatny nie zawsze będzie miał moc dowodu w sądzie. Jego wartość dowodowa uzależniona jest przede wszystkim od złożenia pod nim własnoręcznego podpisu.

Martyna Cierkowska

Pośród licznych środków dowodowych wymienionych w kodeksie postępowania cywilnego jednym z najczęściej wykorzystywanych w procesie cywilnym jest dowód z dokumentu. Kwestię tą w kodeksie uregulowano bardzo obszernie.

Polski proces cywilny oparty jest na zasadzie swobodnej oceny dowodów. Oznacza, że nie istnieje w naszej procedurze hierarchia środków dowodowych. Mimo tego można dostrzec, że dowodom z dokumentów nadano w kodeksie postępowania cywilnego szczególne znaczenie. Przepisy zawierają ograniczenia w dopuszczaniu przez sąd dowodu ze świadków lub przesłuchania stron przeciwko osnowie lub ponad osnowę dokumentu, nadając tym samym dokumentom silną pozycję w postępowaniu dowodowym.

Prywatne i urzędowe

Kodeks postępowania cywilnego różnicuje dokumenty na urzędowe i prywatne, traktując je również odmiennie w zakresie mocy dowodowej. O ile wątpliwości nie budzi wartość dowodowa dokumentów urzędowych, sporządzonych w określonej prawem formie przez odpowiedni organ państwowy, o tyle przeciętny obywatel każdorazowo zastanawia się, czy przedstawienie w sądzie dokumentu prywatnego będzie wystarczające dla udowodnienia jego twierdzeń.

Kodeks postępowania cywilnego nie definiuje, czym jest dokument prywatny. W orzecznictwie sądów wskazuje się, że są to wszystkie dokumenty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10407

Wydanie: 10407

Spis treści
Zamów abonament