Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tylko autentyczne pismo może przekonać sąd

30 marca 2016 | Dobra Firma | Martyna Cierkowska

Dokument prywatny nie zawsze będzie miał moc dowodu w sądzie. Jego wartość dowodowa uzależniona jest przede wszystkim od złożenia pod nim własnoręcznego podpisu.

Martyna Cierkowska

Pośród licznych środków dowodowych wymienionych w kodeksie postępowania cywilnego jednym z najczęściej wykorzystywanych w procesie cywilnym jest dowód z dokumentu. Kwestię tą w kodeksie uregulowano bardzo obszernie.

Polski proces cywilny oparty jest na zasadzie swobodnej oceny dowodów. Oznacza, że nie istnieje w naszej procedurze hierarchia środków dowodowych. Mimo tego można dostrzec, że dowodom z dokumentów nadano w kodeksie postępowania cywilnego szczególne znaczenie. Przepisy zawierają ograniczenia w dopuszczaniu przez sąd dowodu ze świadków lub przesłuchania stron przeciwko osnowie lub ponad osnowę dokumentu, nadając tym samym dokumentom silną pozycję w postępowaniu dowodowym.

Prywatne i urzędowe

Kodeks postępowania cywilnego różnicuje dokumenty na urzędowe i prywatne, traktując je również odmiennie w zakresie mocy dowodowej. O ile wątpliwości nie budzi wartość dowodowa dokumentów urzędowych, sporządzonych w określonej prawem formie przez odpowiedni organ państwowy, o tyle przeciętny obywatel każdorazowo zastanawia się, czy przedstawienie w sądzie dokumentu prywatnego będzie wystarczające dla udowodnienia jego twierdzeń.

Kodeks postępowania cywilnego nie definiuje, czym jest dokument prywatny. W orzecznictwie sądów wskazuje się, że są to wszystkie dokumenty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10407

Wydanie: 10407

Spis treści
Zamów abonament