Trzeba chronić przemysł
Jaka jest rola i wpływ branży cementowo-betonowej na gospodarkę? Z jakimi wyzwaniami muszą się zmierzyć producenci materiałów?
Z badań Cembureau wynika, że 1 euro wytworzone w sektorze cementowym w Unii Europejskiej, pozwala na wygenerowanie 2,8 euro w innych gałęziach gospodarki. Jednak kryzys finansowy, w tym deflacja, odcisnął swoje piętno na tej branży. Także w Polsce.
Według badań BCG dziś w Europie sektor ten nie osiąga odpowiedniej rentowności, ponieważ średnia stopa zwrotu z kapitału za ostatnie cztery lata była o 3–5 proc. niższa od kosztu tego kapitału.
Jaka to branża
Przemysł cementowy w Polsce to 13 zakładów i ponad 900 wytwórni betonu. Dzięki inwestycjom wynoszącym prawie 10 mld złotych, przeprowadzonym w minionym 20-leciu, przemysł cementowy w Polsce jest jednym z najnowocześniejszych w Europie.
– Można nawet powiedzieć, że mamy supernowoczesny przemysł cementowy. Jesteśmy czwartą siłą w Europie. Nasze zakłady pracują według innowacyjnych technologii. Do Polski przyjeżdżają goście z Europy Zachodniej i są zaskoczeni, że tak nowocześnie wyglądają nasze cementownie – mówi prof. Jan Deja, kierownik Katedry Technologii Materiałów Budowlanych krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, dyrektor Stowarzyszenia Producentów Cementu.
Dodaje, że moce produkcyjne polskich zakładów sięgają 22–24 mln ton cementu rocznie. Ten potencjał nie jest jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta