Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Interpretacja ogólna nie rozwiała wszystkich wątpliwości

13 kwietnia 2016 | Ekspert księgowego | Edyta Kalińska
Edyta 
Kalińska, biegły rewident, 
Audit Partner 
w poznańskim biurze BDO
źródło: materiały prasowe
Edyta 
Kalińska, biegły rewident, 
Audit Partner 
w poznańskim biurze BDO

Podstawę podatku bankowego ustala się co miesiąc na podstawie zestawienia obrotów i sald. Jednak dopiero przy sporządzaniu sprawozdania finansowego podlega ono obróbkom, których rezultatem są ostatecznie ustalone wartości aktywów.

Ustawa z 15 stycznia 2016 roku o podatku od niektórych instytucji finansowych (DzU poz. 68; dalej: ustawa o PIF), która obowiązuje od lutego 2016 r., już na etapie jej tworzenia i uchwalania budziła wiele kontrowersji. Krytycznie odnoszono się do samej idei tego podatku i zakresu podmiotowego. Niepochlebne opinie o niektórych zapisach tej ustawy wydał nawet Europejski Bank Centralny.

Najwięcej wątpliwości budzi jednak algorytm kalkulacji podatku, a w szczególności sposób ustalenia podstawy jego obliczania. Niejasna jest również sama definicja podatnika oraz zasady ustalania powiązań między podatnikami, które mają wpływ na jego ustalanie.

Co wynika z definicji

Podatnikami podatku są, zgodnie z ustawą o PIF, banki krajowe, oddziały banków zagranicznych oraz oddziały instytucji kredytowych, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK), krajowe zakłady ubezpieczeń, krajowe zakłady reasekuracji, oddziały i główne oddziały zagranicznych zakładów ubezpieczeń oraz zakładów reasekuracji, a także instytucje pożyczkowe.

Kalkulacja i odprowadzanie daniny

Podatek jest obliczany jako iloczyn podstawy opodatkowania oraz stawki podatku określonej w ustawie o PIF. Podstawą opodatkowania jest nadwyżka sumy wartości aktywów podatnika wynikająca z zestawienia sald i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10419

Wydanie: 10419

Spis treści
Zamów abonament