Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie straszmy e-protokołem

13 kwietnia 2016 | Rzecz o prawie | Grzegorz Karaś
źródło: materiały prasowe

W Polsce nagrano już ponad 1,7 mln rozpraw, 
a liczba spraw, w których zapis jest nieczytelny, 
to niewielki, pomijany statystycznie, odsetek dokonanych nagrań – polemizuje sędzia.

W „Rzeczpospolitej" 29 marca ukazała się rozmowa z panią sędzią Anetą Łazarską, w której wyraziła swoje krytyczne uwagi do e-protokołu. Już sam tytuł sugeruje, że jest rozwiązaniem w całości fatalnym, nieprzydatnym w pracy sędziego.

Ponieważ stosuję e-protokół w swojej pracy orzeczniczej od 2011 r. i mam w tym doświadczenie (utrwalonych kilkaset rozpraw zarówno w sądzie pierwszej, jak i drugiej instancji), postanowiłem podzielić się kilkoma uwagami polemizującymi z przedstawionymi w artykule.

To nie była negatywna ocena

Podnoszona w rozmowie stanowcza teza, że uchwała Sądu Najwyższego z 23 marca 2016 r. (III CZP 102/15) „ujawnia liczne wady reformy sposobu protokołowania i wprowadzenia e-protokołu" oraz „potwierdza, że e-protokół nie sprawdza się w praktyce sądowej i jest niefunkcjonalny", przekłamuje treść powołanego orzeczenia. Dla zupełnej przejrzystości należy przytoczyć uchwałę in extenso:

Uchwała Sądu Najwyższego z 23 marca 2016 r.

​1. Transkrypcja protokołu sporządzonego za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk nie jest dokumentem urzędowym i nie stanowi podstawy ustaleń dotyczących przebiegu posiedzenia.

2. Jeżeli protokół sporządzony za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk nie pozwala w części obejmującej czynność dowodową na ustalenie jej treści, sąd powtarza w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10419

Wydanie: 10419

Spis treści
Zamów abonament