Jak doprowadzić do zmiany planu
Zaplanowany ład przestrzenny w gminie czasami uniemożliwia założenie firmy. Przedsiębiorca może wówczas wystąpić o jego korektę.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to prawo miejscowe. Lekceważąc plan, narusza się przepisy, a tym samym inwestycja może zostać uznana za samowolę. Brak zgodności z planem powoduje, że nadzór budowlany nigdy jej nie zalegalizuje. Jedyna szansa to jego zmiana. Taką samą drogę trzeba przejść, gdy inwestycja ma powstać na gruncie rolnym.
Tryb zmiany planu niczym się nie różni od stosowanego przy jego uchwalaniu (art. 27 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym). Wniosek o zmianę składa się do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Inwestor musi pamiętać, by go dobrze umotywować. Nigdy nie ma gwarancji, że odniesie to skutek. Wójt wniosek może uwzględnić lub nie. Przepisy nie przewidują procedur w tym zakresie ani terminów na rozpatrzenie wniosku. Przedsiębiorca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta