Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasady zwrotu za okulary powinny być opisane w regulaminie

13 kwietnia 2016 | Ekspert księgowego | Dorota Majewska
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Jeśli lekarz uzna, że pracownik powinien używać okularów do pracy przy monitorze, to firma musi mu takowe zapewnić, np. refundując w całości lub części ich zakup. Koszt ujmie na koncie „Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia".

Pracownik przedstawił pracodawcy zaświadczenie wystawione przez lekarza medycyny pracy. Z pisma wynika, że lekarz zaleca zatrudnionemu noszenie okularów korekcyjnych. Czy należy z tego tytułu zwrócić pracownikowi koszty zakupu okularów? W jakiej kwocie? Jak rozliczyć wydatki na zakup okularów korekcyjnych? – pyta czytelniczka.

Pracodawca odpowiada za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy, a co za tym idzie – jest zobowiązany chronić życie oraz zdrowie swoich pracowników. Obowiązek ten wynika z art. 207 Kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 1502 ze zm.; dalej: k.p.).

Z zakresu prawa pracy

Zgodnie z art. 2376 k.p. pracownik powinien mieć dostarczone środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniami niebezpiecznymi i szkodliwymi dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy. Mając na uwadze osoby pracujące z komputerami minister pracy i polityki socjalnej w drodze rozporządzenia określił przepisy regulujące pracę zasady wykonywania pracy z użyciem takich urządzeń. W § 8 ust. 1 rozporządzenia z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10419

Wydanie: 10419

Spis treści
Zamów abonament